Na začátku jsme byli dva. Přestěhovali jsme se po letech z Prahy, protože nám práce na volné noze umožňovala vrátit se zpátky do rodného města. Ale brzy se nám zajedlo věnovat se jí doma z gauče. A pracovat z kaváren má jednu až deset nevýhod: Při pravidelných návštěvách se vám docela prodraží, nemáte tam úplně zázemí v podobě chybějícího monitoru, klávesnice, tiskárny a dalších a dalších věcí, nehledě na to, že si velice záhy vypěstujete silnou závislost na dobré kávě.

A tak přišel Litohub. Udělali jsme rychlý průzkum trhu, obešli pár míst a pronajali si kancelář, která nejlépe odpovídala představám, které jsme v tu dobu měli. Založili jsme si svůj vlastní malý Litohub, dvacetimetrovou místnost se třemi pracovními stoly, kterou jsme postupně chtěli proměnit v malý coworking.

Od závislosti k hodnotám

Zařídili jsme si ho podle sebe, takže nepohodlí práce z kaváren jsme vyřešili okamžitě. Dobrou kávu jsme ale potřebovali stále, a protože vrána k vráně sedá, s klukama od Zobana jsme se brzy skamarádili. Tady nám vykrystalizovala jedna z hlavních hodnot Litohubu – chceme propojovat místní podniky a podnikatele.

Kancelář jsme měli, dobrý kafe taky. To hlavní, co nám zbývalo, byli parťáci. Nechtěli jsem pracovat sami, a protože jsme všude kolem sebe slyšeli, že na to lidi v Litoměřicích doslova čekají, řekli jsme si: Pojďme se s nimi potkat. Pojďme to tvořit společně.

Bylo to na spadnutí

Nahodili jsme rychlý web a stránku na Facebooku, naplánovali událost a zaplatili Zuckerbergovi  150 korun, aby to po okolí rozhlásil. A každý den jsme s údivem sledovali, jak nám zájemců o cowork narůstá. Původní představu, že se sejdeme v osmi až deseti lidech v našem malým kanclíku, jsme museli rychle zavrhnout. Sehnali jsme tedy o dvě patra níž podstatně větší prostor, na 24 hodin si ho pronajali, vyzdobili ho obrázky, kokedamami a provoněli čerstvou kávou a čekali, kdo se doopravdy ukáže. A světe div se, přišlo nám na čtyřicet lidí. Na spadnutí očividně byla nejenom myšlenka litoměřického coworku, ale taky celá místnost, která praskala ve švech.

Společně jsme probrali, co bychom od takového nově vznikajícího coworku očekávali. Vzešlo tolik nápadů, že jsme z toho ještě pár dní střízlivěli. Z původní představy, že seženeme další dva, tři parťáky, se kterými budeme sdílet naši špeluňku a občas se po večerech bavit nějakým sranda workshopem, to vypadá na seriózní business.

Freelanceři Litoměřicka, spojte se

Ukázalo se, že očekávání od nového prostoru jde mnohem dál, než jsme dohlédli. Myšlenka coworku spojila dohromady do jednoho živelného celku ty na první pohled nejrozmanitější druhy Litoměřičáků, kteří ale sdílej stejné hodnoty. S řadou z nich jsme to začali píct dohromady, spoustu lidí nám přispívá, ať už radou, spoluprací nebo nějakým vybavením.

Pokud se všechno povede tak, jak má, budeme se v Litohubu brzy potkávat s nerdy a ajťáky, kreativci, maminkatelkami a jejich ratolestmi, kravaťáky a třeba i dobře vychovanými čtyřnohými chlupáči. Jak tohle všechno probůh spojit dohromady?


Vize

Představa je, že Litohub bude fungovat jako takový chytře strukturovaný ekosystém. Hlavní zónu bude tvořit jakýsi openspace na soustředěnou práci, pracovně nazývaný FOCUS PROSTOR, kam si budou členové zalézat před své monitory a klikat do klávesnice. Druhý nejdůležitější prostor, pracovně nazývaný BZUKOT, bude kříženec kanceláře a kavárny, s různě velkými stolečky, u kterých můžou posedávat jednotlivci nebo skupinky a společně pracovat, vařit si u toho kafe, sjíždět sociální sítě anebo jinak produktivně prokrastinovat.

A co pak? Určitě tam musí být zasedačka a prostor, kde můžeme pořádat akce – už teď máme rozběhlou přípravu IT večera, hackatonu a mastermind skupiny.  Máme velké ohlasy na bejbykoutek, vypadá to, že když dáme dohromady pět, šest maminek nebo maminkatelek a dobře vybavenou místnost pro děti, provoz bebjbykoutku začne tak nějak organicky sám. Máme požadavky na dílnu nebo ateliér, kde můžou probíhat rukodělnější práce. Nezbytná je určitě relax zóna (sama si to představuju jako místnost se sedacími vaky, hamakami a houpačkami, ale to už možná fantazíruju moc). Je něco, co v našem výčtu postrádáte? Ozvěte se nám! Nebo se přidejte do našeho organizačního Discord vlákna.

Tak jó. Těšíme se na vás!

Za celý Litohub team (a s tichým souhlasem Honzů a Aleše), Martina